‘Cargo’ topfavoriet op Ensors

Vijf films maken kans op de prijs voor beste Vlaamse film van het jaar: ‘Cargo’, ‘Façades’, ‘Le fidèle’, ‘Patser’ en ‘Zagros’. Voor het eerst werden de nominaties van de Ensors bepaald door een groep filmprofessionals, de Ensor Academie.

In totaal brachten 240 leden van de Academie hun stem uit. Zij vielen blijkbaar vooral voor ‘Cargo’, het regiedebuut van Gilles Coulier over Oostendse vissers. De film moest het stellen met 41.000 bezoekers in de cinema, maar kan nu rekenen op liefst tien nominaties.

Vooral de acteurs konden op respect van hun collega’s rekenen: drie van de vijf kanshebbers op een Ensor voor beste acteur komen uit die film, met nominaties voor Sebastien Dewaele, Sam Louwyck en Wim Willaert. Met kleppers als Johan Leysen (Façades) en Matthias Schoenaerts (Le fidèle) ligt de lat daar echter hoog.

Die categorie oogt volledig Vlaams en blank, maar bij de actrices was er ook een nominatie voor de Franse actrice Adèle Exarchopoulos ('Le fidèle') en de Turks-Duitse actrice Halima Ilter (‘Zagros’). Natali Broods maakt maar liefst drie keer kans op een Ensor voor beste actrice: één keer in een film (‘Façades') en twee keer in een tv-serie (’Tabula rasa’ en ‘De infiltrant’). Ook een populaire film als ‘Patser’ kon op erkenning rekenen, met knikjes in zowel ‘Beste film’ als ‘Beste regie’.

Nog een nieuwigheid is dat er dit jaar ook Ensors zijn voor Vlaamse tv-reeksen. De prijzen worden uitgereikt tijdens het Gala van de Ensors op zaterdag 15 september in het Kursaal van Oostende.

1.Genomineerden Beste Film

  • Cargo (van Gilles Coulier, productie De Wereldvrede)
  • Façades (van Kaat Beels, productie De Mensen)
  • Le fidèle (van Michaël R.Roskam, productie Savage Film)
  • Patser (van Adil El Arbi en Bilall Fallah, productie  A Team Productions)
  • Zagros (van Sahim Omar Kalifa, productie A Private View) 

2.Genomineerden Beste Regie Film

  • Adil El Arbi & Bilall Fallah (Patser)
  • Kaat Beels & Nathalie Basteyns (Façades)
  • Gilles Coulier (Cargo)
  • Sahim Omar Kalifa (Zagros)
  • Michaël R. Roskam (Le fidèle) 

3. Genomineerden Beste Scenario Film

  • Gilles Coulier en Tom Dupont (Cargo)
  • Sahim Omar Kalifa, Jean-claude Van Rijckeghem (Zagros
  • Jan Pepermans (Façades)
  • Michaël R. Roskam (Le fidèle)
  • Bert Scholiers (Charlie en Hannah gaan uit)

 4. Genomineerden Beste Acteur Film

  • Sebastien Dewaele (Cargo)
  • Johan Leysen (Façades)
  • Sam Louwyck (Cargo)
  • Matthias Schoenaerts (Le fidèle)
  • Wim Willaert (Cargo)

 5. Genomineerden Beste Actrice Film

  • Evelien Bosmans (Charlie en Hannah gaan uit)
  • Natali Broods (Façades)
  • Viviane De Muynck (Vele hemels boven de zevende)
  • Adèle Exarchopoulos (Le fidèle)
  • Halima Ilter (Zagros)

 6. Beste Director of Photography film

  • Robrecht Heyvaert (Patser)
  • Ruben Impens (Zagros)
  • Nicolas Karakatsanis (Le fidèle)
  • Anton Mertens (Façades)
  • David Williamson (Cargo)

 7. Beste Production Design film

  • Philippe Bertin, Charlotte Goethals, Evalotte Oosterop, Valerie Le Roy (Cargo)
  • Philippe Bertin,  Kristin Van Passel, Barbara Bijelic (Zagros)
  • Geert Paredis, Kristin Van Passel, Mariel Hoevenaars (Le fidèle)
  • Hubert Pouille, Catherine Marchand, Li Dang-vu (Façades)
  • Stijn Verhoeven, Darien Biesmans, Katrien Frenssen, Nina Caspari (Patser)

8. Beste Muziek film

  • Peter Baert (Façades)
  • Hannes De Meyer (Patser)
  • Raf Keunen (Le fidèle)
  • Spinvis (Vele Hemels boven de zevende)
  • Liesa van der Aa (Cargo)

9. Beste Montage film

  • Adil El Arbi, Bilall Fallah, Kobe Van Steenberghe, Thijs Van Nuffel (Patser)
  • Tom Denoyette (Cargo)
  • Alain Dessauvage (Le fidèle)
  • Bert Jacobs bert (Façades)
  • Philippe Ravoet (Het Tweede Gelaat) 

10. Beste Documentaire

  • Ceres van Janet van den Brand (productie Diplodokus)
  • Cornered in molenbeek van Sahim Omar Kalifa (productie Fred Vrancken)
  • Michel, acteur verliest de woorden van Irma Wijsman en Patrick Minks (productie Irma Wijsman en Patrick Minks)
  • Rabot van Christina Vandekerckhove (productie Peter Krüger)
  • Taboe (een-reeks) van Philippe Geubels (productie Panenka)

11. Beste Jeugdfilm

  • Baba Yega:The Movie van Michael Van Ostade (productie Geronimo)
  • Helden boven Alles van Geerard van de Walle (productie Hotel Hungaria)
  • K3 Love Cruise van Frederik Sonck (productie Studio 100)
  • Rosie & Moussa van Dorothée van den Berghe (productie Caviar)
  • Zooks van Dimitri Leue (productie Sancta)

12. Beste TV-serie

  • De Infiltrant van Joël Vanhoebrouck (productie Eyeworks)
  • Gevoel voor tumor van Tom Goris (productie Sylvester Productions)
  • Salamander 2 van Frank Van Mechelen (productie Skyline Entertainment)
  • Tabula rasa van Kaat Beels & Jonas Govaerts (productie Caviar)
  • Tytgat chocolat van Marc Bryssinck en Filip Lenaerts (productie De Mensen)

 13. Beste scenario TV-serie

  • Malin - Sarah Gozin, Veerle Baetens, Christophe Dirickx (Tabula rasa)
  • Bas Adriaensen, Philippe De Schepper (De Infiltrant)
  • Marc Bryssinck , Filip Lenaerts (Tytgat chocolat)
  • Leander Verdievel, Mathias Claeys, Tom Goris (Gevoel voor tumor)
  • Ward Hulselmans (Salamander 2)

14. Beste Regie TV-serie

  • Tom Goris (Gevoel voor tumor)
  • Kaat Beels & Jonas Govaerts (Tabula rasa)
  • Marc Bryssinck , Filip Lenaerts (Tytgat chocolat)
  • Joël Vanhoebrouck (De Infiltrant)
  • Frank Van Mechelen (Salamander 2)

 15. Beste Acteur TV-serie

  • Jeroen Perceval (Tabula rasa)
  • Dirk Roofthooft (De infiltrant)
  • Peter van den Begin (Tabula rasa)
  • Stijn Van Opstal (Tabula rasa)
  • Geert Van Rampelberg (De infiltrant)

 16. Beste Actrice TV-serie

  • Veerle Baetens (Tabula rasa)
  • Natali Broods (De infiltrant)
  • Natali Broods (Tabula rasa)
  • Marthe Schneider (Gevoel voor tumor)
  • Lynn Van Royen (Tabula rasa)